Çene ameliyatı korkunç bir ameliyat mıdır?

Genelde ameliyat kararı verdiğimiz hastalarımızın çoğundan “çene ameliyatı korkunç bir ameliyat mıdır?”  sorusuyla karşılaşırız.

Teknolojinin ilerlemesi ve internetteki paylaşımların çoğalmasıyla birlikte, ameliyat kararı vermeye çalışan hastalar, birçok bilgiye ulaşmaktadırlar. Doğal olarak, genellikle bu tip ameliyatlar geçirmiş hastalar daha çok karşılaştıkları problemlerle ilgili sosyal medya paylaşımları yapabilmektedirler. Bu da, çok az karşılaşılmasına rağmen, komplikasyonların daha çok göze batmasına neden olmaktadır. Aslında, çene ameliyatlarının çoğu önceden detaylı bir şekilde planlanan, çok iyi hazırlık yapılan ve böylece komplikasyon oranının çok düşük olduğu ameliyatlardır. Tabii ki bilgili ve deneyimli eller tarafından yapıldığında.

Ortognatik cerrahi operasyonlarından sonra genellikle ağrı kesicilere ve bazen antibiyotik tedavisine gereksinim olabilecek ortalama bir haftalık dönem olabilmektedir. Bazen yüzde şişlikler olabilmekte, ancak buz ve ilaç tedavisiyle çok aza indirilebilmektedir. 3-4 haftalık sulu ve yumuşak gıda diyeti ve çene hareketlerinin kısıtlanması döneminden sonra, hastalar genellikle normal yaşamlarına dönebilmektedir.

Bu bilgiler ışığında işten ya da okuldan uzak kalma dönemi, ortalama 10-15 gün olmaktadır. Operasyonun tipine göre bir iki ay kadar aşırı fiziksel aktiviteden (spor vs.) uzak durmakta yarar olabilmektedir.

Bu operasyonların kozmetik sonuçları da çok önemli olduğundan hastalar yüzlerindeki değişiklikle ilgili süreci de merak ederler. Operasyondan birkaç hafta sonra, genellikle yüzde farkedilen bir şişlik ya da asimetri kalmaz. Ancak yüzün ve cilt dokularının tam normale oturması bazen birkaç ay alabilmektedir. Ama bunlar dışarıdan farkedilebilecek boyutta olmazlar.

 

“Çene ameliyatı korkunç bir ameliyat mıdır?” için 5 yorum

 1. Değerli hocalarım, sizlere bir sorum olacak: Yurtdışında yaşıyorum. Eşimin diş cekiminde çene kemiğinde kırık oluştu. Dişlerinde sorundan dolayı implant düşünüyoruz. Diş kökleri normalden çok uzun. Nasıl bir yol izlememizi tavsiye edersiniz. Alt üst çene komple implant düşünüyoruz.

  Liked by 1 kişi

  1. Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. İstanbul’a muayeneye gelmekte güçlük çekiyorsanız bize röntgen filmi, ağız içi fotoğrafları, önceki muayene ve tedavi bilgileri ile ilgili dökumanları gönderebilirsiniz. Bunları değerlendirip, olası tedavi planı üzerinde tekrar konuşuruz.

   Beğen

 2. Merhaba 23 yaşındayım ve çenem geride profil olarak beni rahatsız ediyor Instagram dan sizi görüp bayadır takıp ediyorum çene ameliyatı bin ortalama fiyatı nedir

  Beğen

 3. Merhabalar sayın hocam,
  34 yaşındayım çenemde asimetrik bozukluk var sağ doğru meyil var ve alt çenem biraz önde hem sağlık açısından hemde psikolojik olarak çok rahatsız eden bir yapıda
  Ameliyat ücreti nedir özel sağlık sigortası geçerli mi
  Teşekkürler saygılarımla.

  Beğen

  1. Merhaba,

   Tarif ettiğiniz şikayetinizin tedavisi için kapsamlı bir ameliyat öncesi muayene gerekmektedir. Bu muayene işlemi; klinik değerlendirme ve radyolojik görüntülerle birlikte, bilgisayar ortamında 3 boyutlu ameliyat planlamasını kapsamaktadır. Bu planlamanın sonucuna göre tek çene, çift çene veya çene ucu operasyonları yapılabilmektedir. Yapılacak operasyonun kapsamına göre de ameliyat ücreti değişmektedir. Bu ameliyatların ücreti özel sağlık sigortası tarafından karşılanmamaktadır. Detaylı bilgi için 0 532 7811080 numaralı hatttımızı arayabilirsiniz.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: