Akıl Dişleri

Üçüncü azılar olarak da bilinen yirmi yaş dişleri ağzınızda çıkan son dişlerdir. Bu, genellikle  17 ila 25. yaşlar arasında gerçekleşir.

Antropologlar, ilk insanların sert yiyeceklerle beslenmesinin dişlerinde aşırı aşınmaya neden olduğunu belirtmektedirler. Dişlerin bu aşınmayı telafi etmek için normal biçimde kaymasının çoğu yirmi yaş dişinin yetişkinlik çağından önce çıkması için yeterli yer kalmasını sağlamıştır. Daha yumuşak olan günümüz beslenme ve ortodontik diş düzeltme prosedürlerinin popülerliği, çoğunlukla yirmi yaş dişlerinin çıkması için yeterli yer bırakmayan, daha dolu bir diş arkı oluşmasına neden olarak son dört azı dişi ağızda çıktığında oluşacak sorunlar için zemin hazırlamaktadır.

Gömülü Diş Nedir?
Diş arkında yer olmadığında ve büyümesi ve çıkması üstteki diş eti, kemik veya başka bir diş tarafından engellendiğinde bir diş gömülü kalır.

Gömülü Bir Dişin Ciddiyeti Ne Boyuttadır? 
Gömülü dişler ağrı yapabilir ve enfeksiyona yol açabilir. Bu dişler aynı zamanda komşu dişleri veya diş köklerini sıkıştırabilir veya bunlara hasar verebilir.

Gömülü dişi çevreleyen kese sıvı ile dolar ve genişleyerek kist oluşturursa daha ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Kist büyüdükçe çene kemiğinde rezepsiyona neden olabilir ve yanındaki dişlere, çevreleyen kemiğe ve sinirlere kalıcı hasar verebilir. Bir kist tedavi edilmediğinde, nadiren, duvarlarından tümör gelişimi olabilir ve tümörün çıkarılması için daha ciddi bir cerrahi prosedür gerekebilir.

Dişler Henüz Herhangi Bir Soruna Yol Açmamış İse Alınmalı Mıdır?
Üçüncü azılarla ilgili tüm sorunlar ağrılı veya gözle görülür değildir. Farkında olunmadan da hasar meydana gelebilir.

Yirmi yaş dişleri büyüdükçe kökleri uzar ve dişlerin alınması daha da zorlaşır ve komplikasyon olasılığı artar. Ayrıca, hastalar yaşlandıkça, gömülü kalmış yirmi yaş dişlerinin soruna yol açması olasılığı artar.

Üçüncü azı komplikasyonlarının ne zaman ortaya çıkacağını kimse öngöremez; fakat bu komplikasyonlar ortaya çıktığında koşullar daha ağrılı olur ve dişlerin tedavi edilmesi zorlaşır.

Gömülü kalan dişler enfeksiyon (şekil a), komşu dişte hasar (şekil b) ve kist oluşumu (şekil c) gibi komplikasyonlara yol açabilir. 

(a) Enfeksiyon (b) Sıkışma, hasar
(c) Kist

Yirmi Yaş Dişlerimi Ne Zaman Aldırmalıyım?
Yirmi yaş dişlerinizin sizi rahatsız etmeye başlamasını beklemek akıllıca değildir. Genelde, yirmi yaş dişlerinin erken alınması daha az komplike bir iyileşme süreci sağlar.

Gelecekte ortaya çıkabilecek sorunları önlemek ve optimal iyileşme sağlamak için yirmi yaş dişlerinin bir hasta genç bir yetişkin haline gelmeden önce alınmasını  önerilmektedir.  Araştırmacılar daha yaşlı hastaların, üçüncü azı dişlerini çevreleyen dokuda periodontit dahil olmak üzere daha büyük hastalık riski altında olduğunu saptamıştır. Bu çalışmada gözlenenler gibi periodontal enfeksiyonlar genel sağlığınızı etkileyebilir.

Ameliyat Sırasında Ne Olur?
Ameliyattan önce ağız ve çene cerrahınız sizinle ne beklemeniz gerektiği konusunda konuşur. Bu soru sormak ve kaygılarınızı dile getirmek için uygun bir zamandır. Doktora varsa herhangi bir hastalığınız ve aldığınız ilaçlar konusunda bilgi vermek önemlidir. 

Bir yirmi yaş dişinin alınmasındaki  kolaylık dişin yeri ve kök gelişimi dahil çeşitli koşullara bağlıdır. Gömülü yirmi yaş dişi daha karmaşık bir cerrahi prosedür gerektirebilir.

Çoğu yirmi yaş dişi çekme prosedürleri ağız ve çene cerrahi kliniklerinde lokal anestezi, intravenöz sedasyon veya genel anestezi altında yapılır. Ağız ve çene cerrahınız sizin için doğru olan anestetik seçeneği sizinle konuşacaktır.

Ameliyattan Sonra Ne Olur?
Ameliyatın ardından şişme ve hafif bir rahatsızlık ortaya çıkabilir. Bunlar normal iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Soğuk kompres şişliği azaltılmasına yardımcı olabilir; ağız ve çene cerrahınız tarafından reçete edilen ilaçlar ise rahatsızlığı kontrol altına almanızı sağlayabilir. Ameliyatın ardından diyetinizde değişiklik yapmanız ve zamanla normal gıdalara geçmeniz söylenebilir. 

Yaşa Göre 20 Yaş Dişi Gelişimi

12 yaş 14 yaş
17 yaş 25 yaş

Hasta gençken, kökleri tamamen oluşmadığı, çevreleyen kemik daha yumuşak olduğu ve yanındaki sinirlere ve diğer yapılara hasar verme riski daha düşük olduğu için yirmi yaş dişlerinin çıkarılması bu yaşta daha kolaydır. İlerleyen yaşlarda, kökler gelişimini tamamlamış olduğundan ve çene kemiği yoğunluğu arttığından yirmi yaş dişlerinin çıkarılması zorlaşabilir (sinirleri de içine alabilir).

%d blogcu bunu beğendi: