Diş İmplantları

Diş implantlarının eksik dişi yerine koymak için çoğunlukla en iyi tedavi seçeneği olduğunu biliyor muydunuz? Çıkarılabilir protezler gibi diş eti hattına dayamaktansa veya bitişikteki dişlerin sabit köprüler gibi kullanılmasındansa, diş implantları ağız ve çene cerrahınız tarafından çene kemiğine uzun süreli kullanım için yerleştirilir.

Eksik Dişlerin Yerine Konması İçin Tercih Edilen Çözüm
İstatistikler 35 ila 44 yaşlarındaki yetişkinlerin %69’unun kaza, diş eti hastalığı, hasarlı bir kök kanalı veya diş çürümesi nedeniyle en az bir dişlerini kaybettiğini göstermektedir. Ayrıca, 74 yaşına kadar, yetişkinlerin %26’sı kalıcı dişlerinin tümünü kaybetmektedir.

Yirmi yıl önce, bu hastaların yeme, düzgün konuşabilme ve gülümseme yetilerini geri kazanmak için sabit bir köprü veya çıkarılabilir protez kullanmaktan başka alternatifi yoktu. Fakat, sabit köprüler ve çıkarılabilir protezler kusursuz bir çözüm değildir ve çoğunlukla beraberlerinde bazı sorunlar getirir. Protezler kayabilir veya yemek yerken veya konuşurken utandırıcı tıkırdama sesleri çıkarabilir. Daha da önemlisi, sabit köprüler sıklıkla bitişiklerindeki sağlıklı dişleri etkiler ve çıkarılabilir protezler dişin veya dişlerin eksik olduğu alanda kemik kaybına neden olabilir. Tekrar eden çürükler, periodontal hastalık (diş eti hastalığı) ve diğer faktörler sabit köprülerin erkenden başarısız olmasına yol açar. Bu nedenlerle sabit köprüler ve çıkarılabilir protezlerin genellikle her yedi ila on beş yılda bir değiştirilmesi gerekir.
Diş implantından önce ve sonra

Günümüzde, kalıcı dişleri eksik olan hastalar için başka bir seçenek bulunmaktadır. Çıkarılabilir protezler gibi diş eti hattına dayamaktansa veya bitişikteki dişlerin sabit köprüler gibi kullanılmasındansa, diş implantları ağız ve çene cerrahınız tarafından çene kemiğine uzun süreli kullanım için yerleştirilir. “Osseoentegrasyon” olarak adlandırılan bir süreçle çene kemiği ile kaynaşan titanyum metalden oluşan diş implantları kesinlikle kaymaz veya “takma dişleriniz” olduğunu ilan eden utandırıcı sesler çıkarmaz, ya da sabit köprüleri tutan dişler gibi çürümez. Diş implantları çene kemiği ile kaynaştığı için, genellikle kemik kaybı sorunu yaşanmaz.

20 yıldan fazla kullanıldıktan sonra, ilk olarak ağız ve çene cerrahınız tarafından Amerika Birleşik Devletlerinde uygulanan diş implantlarının büyük bölümü halen üstün performansla işlev görmektedir. Daha da önemlisi, bu ilk diş implantlarının uygulandığı hastalar halen doğru seçimi yaptıkları için memnuniyet duymaktadır. Diş implantları, bakımları iyi yapılırsa ömür boyu dayanabilir.

Diş İmplantının Anatomisi
Tek bir dişin yerini almak üzere tasarlanmış bir diş implantı üç bölümden oluşur: çene kemiği ile kaynaşan titanyum implant; implantın diş etinden çıkan bölümünün üstüne oturan dayanak ve bir protez uzmanı veya restoratif diş hekimi tarafından yapılan ve doğal bir görünüm için dayanağın üstüne oturtulan kron.

Bir dişi eksik olan birçok kişi genellikle köprüyü tercih eder; fakat köprü yandaki sağlıklı dişin kesilmesini gerektirebilir; bunun ise gelecekte düzeltilmesi gerekebilir. Ayrıca, köprünün ömür boyunca bir, iki veya daha fazla kere değiştirilmesinin getirdiği ek maliyet söz konusudur. Benzer şekilde, çıkarılabilir kısmi protez de yanındaki dişin kaybına katkıda bulunabilir. Çalışmalar, beş ila yedi yıl içinde, sabit bir köprünün veya çıkarılabilir kısmi protezin yanında bulunan dişlerin %30’unun çürüdüğünü göstermektedir.
Sabit köprüler yanlarındaki sağlıklı dişlerin şekillendirilmesini veya kesilmesini gerektirebilir.

Doğal dişlerin veya implantların varlığı sayesinde kemik korunur (a).
Dişlerin kaybı ile klemik kaybı ortaya çıkar (b).

Ayrıca, konvansiyonel protezler dişlerin eksik olduğu bölgede kemik kaybına katkıda bulunur. Resim (a)’da gösterildiği gibi, doğal dişlerin varlığı çene kemiğini korur. Resim (b)’deki gibi bir diş eksik olduğunda kemik aşınıp zayıflayabilir ve ağız ve çene cerrahının diş implantı için güçlendirmek amacıyla bölgeye kemik grefti yapması gerekebilir. Eksik bir dişin yerine diş implantı yapıldığında implantın ve kemiğin kaynaşması doğal dişin yaptığı gibi stabilite sağlar.

Ağzınızın aynı bölgesinde birkaç dişinizin eksik olması durumunda da diş implantlarının sağladığı güven ve yaşam tarzı faydalarının tadını çıkarabilirsiniz. Ağız ve çene cerrahınız eksik diş sayısına bağlı olarak iki veya daha fazla diş implantı yerleştirir. Eksik dişlerinizin yerini alan dişler üstün fonksiyon sağlamak ve kemik kaybını önlemek üzere implantlara takılır. İmplantlar kaymayı ve kemik kaybını önlemek için eksik dişlerinizin yerine konan dişlere ve protezlerinize sıkıca kenetlenen sabit bir destek işlevi görür.

Yaklaşık %95 genel başarı oranı ve neredeyse 50 yıl süren klinik çalışmalarla, diş implantları çoğunlukla eksik dişlerin yerine konması için en iyi tedavi seçeneğidir.

Konvansiyonel Protezlere Karşı Diş İmplantları
İmplantlar, doğal his ve örünüm için bir eksik dişi ikame etmek üzere kullanılabilir (a).

Bunun yanı sıra, iki veya daha fazla implant birden fazla dişin ikamesi için sabit destek işlevi görebilir (b).
Diş implantlarını seçen birçok hasta, sabit köprüleri veya çıkarılabilir protezleri olanlara göre çok daha rahat ve güvenli bir yaşam sürdüklerini belirtmektedir. Protezler hastaları çoğunlukla olduklarından daha yaşlı hissettirir ve gösterirler; kaydıklarında ve tıkırdadıklarında sosyal ortamlarda utandırırlar ve günlük rahat yemek yeme zevkini kısıtlarlar.

Hastalar, diş implantları sayesinde elde ettikleri faydaları sayarken implantların oturmayan protezlerin yarattığı günlük sıkıntı ve rahatsızlığı ortadan kaldırdığını söylemektedir. İmplantlar aynı zamanda kullanıcılarının protez kullananların karşı karşıya kaldığı kısıtlamaları yaşamadan sağlıklı ve zengin beslenmesine olanak vermektedir. İnsanlar, yenilenmiş bir özgüven hissi ile aile ve arkadaşlarla paylaşılan aktif bir yaşam tarzının heyecanını ve iş arkadaşları ile düzgün ve rahat konuşma şansını yeniden keşfederler. Tüm bu nedenlerden dolayı, diş implantı uygulanan insanlar sıklıkla daha iyi hissettiklerini, daha iyi göründüklerini, daha iyi yaşadıklarını ifade etmektedir.

Diş İmplantları Bir Ekip Çalışmasının Ürünüdür
Diş implantları modern bilim ve teknolojinin, birçok disiplini kapsayan takım yaklaşımı dahil en üstün niteliklerini birleştirir. Başarılı bir implant tüm tarafların – hastanın, implant için kronu yapan restoratif diş hekiminin ve implantı cerrahi yolla yerleştiren ağız ve çene cerrahları dikkatli bir tedavi planı takip etmesini gerektirir. İmplant takımının tüm üyeleri, herkesin hastanın beklentilerinin yerine getirilmesi için ne yapılması gerektiğini net olarak anlaması için birbiri ile yakın teması sürdürürler.

Diş implantı karar verilir verilmez takım oluşturulur. Kapsamlı muayeneyi, röntgenleri ve hasta ve implant takımının üyeleri ile konsültasyonu takiben ağız ve çene cerrahı postu veya implantı cerrahi yolla hastanın çenesine yerleştirir. İmplantlar çenede stabilize olduktan sonra restoratif diş hekimi bir üst ve alt çenenin bir kalıbını hazırlar. Kalıp protezlerin veya kronların oluşturulacağı modeli yapmak için kullanılır.

İmplant ve kron yerleştirildikten sonra uzun bir süre boyunca devam eder. Ağız ve çene cerrahı ile restoratif diş hekimi ile takip muayeneleri kritiktir ve tedavinin seyri dikkatli bir şekilde planlanır. Hem ağız ve çene cerrahı hem de restoratif diş hekimi en yüksek düzeyde tedavi sonrası bakımı uygulamak için birlikte çalışmaya devam eder.

Diş İmplantı Adayı mısınız?
İster genç, ister orta yaşlı veya yaşlı bir yetişkin olun; ister bir dişinizin, ister birkaç dişinizin, ister tüm dişlerinizin yerine konmasına ihtiyacınız olsun, sizin için bir diş implantı çözümü vardır. Diş implantları, büyüme çağındaki çocuklar dışında her yaştan insanın tercih ettiği bir çözümdür. Aşağıdaki sağlık sorunları olan kişiler de buna dahildir:

Mevcut Tıbbi Rahatsızlıklar: Rutin diş tedavisini sürdürebilecek durumdaysanız genellikle size bir implant uygulanabilir. Belirli rahatsızlıklar için önlem alınması tavsiye edilmekle birlikte, yüksek tansiyon ve diyabet gibi kronik hastalıkları olan kişiler diş implantı tedavisi için genellikle uygun adaylardır.

Diş Eti Hastalığı veya Sorunlu Diş: Periodontal hastalık veya çürük nedeniyle dişlerini kaybetmiş olan hastalara yerleştirilen diş implantlarının tamamına yakını başarılı olmuştur.

Kısmi veya Tam Protez Kullananımı: İmplantlar çıkarılabilir köprülerin veya protezlerin yerini alabilir veya protezi stabilize etmek ve sabitlemek için kullanılarak protezi daha rahat hale getirebilir.

Sigara Kullanımı: Sigara kullanımı implantların başarı oranını düşürse de, implant uygulatma olanağını ortadan kaldırmaz.

Kemik Kaybı: Dişlerini kaybeden veya periodontal hastalığı olan bireylerde kemik kaybı nadir görülen bir durum değildir. Ağız ve çene cerrahı implantın güvenli ve kalıcı olarak sabitlenmesi için kemik grefti uygulamada eğitimli ve deneyimlidir.

Çocuklarda diş implantı uygulaması genellikle çene gelişimi tamamlanana kadar ertelenir. Bununla birlikte, diş implantının uygun olabileceği bazı durumlar vardır. İmplantın çocuğun ortodontik tedavi planının bir parçası olması bu durumlardan birisidir. Ailenizin diş hekimi veya ortodontisti bu durumda sizi yönlendirebilir.

%d blogcu bunu beğendi: