Düzeltici Çene Cerrahisi – Ortognatik Cerrahi

DÜZELTİCİ ÇENE CERRAHİSİ 
Düzeltici çene cerrahisi veya ortognatik cerrahi ağız ve çene cerrahları tarafından çene ve dişlerin yanlış dizilimi gibi minör ve majör iskelet ve diş düzensizliklerini düzelterek çiğnemeyi, konuşmayı ve nefes almayı kolaylaştırmak amacı ile uygulanmaktadır. Ameliyatın sonucu olarak hastanın görünümünde büyük bir düzelme gözlenmekle birlikte, ortognatik cerrahi fonksiyonel problemleri düzeltmek amacı ile uygulanmaktadır.

Aşağıda düzeltici çene cerrahisinin gerekli olduğuna işaret edebilecek rahatsızlıklar sıralanmıştır:
• Çiğnemede veya yiyecekleri ısırmada zorluk
• Yutmada zorluk
• Kronik çene veya çene eklemi (TMJ) ağrısı ve baş ağrısı
• Dişlerde aşırı aşınma
• Artmış overjet (ağız kapalıyken üst ve alt dişler arasında boşluk)
• Önden veya yandan bakıldığında dengesiz yüz görüntüsü
• Yüzde veya doğum kusurları
• Çene geriliği
• Çenede ileri itim
• Dudakları zorlamadan birleştirememe
• Kronik ağızdan soluk alma veya ağız kuruluğu
• Uyku apnesi (uyurken horlama dahil soluk alma problemleri) 

Kimlerin Düzeltici Çene Cerrahisine İhtiyacı Vardır?
Düzeltici çene cerrahisinden faydalanabilecek kişiler dişlerin yanlış dizilimi ve/veya çene nedeniyle ağzı düzgün kapatamama sorunu olanları içermektedir. Bazı durumlarda üst ve alt çene farklı oranlarda gelişebilir. Yaralanmalar ve doğum kusurları da çene hizalanmasını etkileyebilir. Sadece dişlerin yanlış dizilimi söz konusu olduğunda ağzı kapatma veya “kapanış” problemleri genellikle ortodonti ile düzeltilebilirken, çenedeki dişlerin yanlış dizilimini düzeltmek için düzeltici çene cerrahisi gerekli olabilir.

Düzeltici Çene Cerrahisi İhtiyacınızın Değerlendirilmesi
Diş hekiminiz, ortodontistiniz ve ağız ve çene cerrahınız düzeltici çene veya ortognatik cerrahisi için aday olup olmadığınızı belirlemek için birlikte çalışacaktır. Ağız ve çene cerrahı hangi düzeltici çene prosedürünün uygun olduğunu belirler ve ameliyatı yapar. Muhtemelen ameliyattan önce ve sonra ortodontiyi içerecek olan tedavinizin tamamlanmasının birkaç yıl alabileceğini unutmamanız gerekir. Ağız ve çene cerrahınız ve ortodontistiniz bunun siz ve aileniz için uzun süreli bir çaba olduğunu bilecek ve tedaviniz için gerekli süreyi gerçekçi biçimde hesaplamaya çalışacaklardır.

Düzeltici çene ameliyatı üst çenenin, alt çenenin veya çene ucunun tamamen veya kısmen yeniden konumlandırılmasını sağlayabilir. Durumunuz ve tedavi seçenekleriniz hakkında tam olarak bilgilendirdiğinizde diş hekimliği ekibiniz sizin için en uygun tedaviyi belirleyecektir.

Yaygın Çene Yüz Bozukluklarının Düzeltilmesi

Ekran Resmi 2015-12-28 21.06.54.png

Artmış Overjetin Düzeltilmesi: Çenenin üst dişleri taşıyan bölümündeki kemiklerin bazıları çıkarılır. Daha sonra üst çene plakalar ve vidalarla yerine sabitlenir.

Ekran Resmi 2015-12-28 21.07.06.png

Çıkıntılı Alt Çenenin Düzeltilmesi: Çenenin arka kısmındaki kemik ön kısımdan ayrılır ve alt çenenin dişleri taşıyan bölümü düzdün hizalama için geriye taşınacak şekilde modifiye edilir.

Ekran Resmi 2015-12-28 21.07.16.png

Gerideki Alt Çenenin veya “Zayıf Çenenin” Düzeltilmesi: Çenenin alt kısmındaki kemik tabanından ayrılır ve modifiye edilir. Alt çenenin dişleri taşıyan kısmı ve çene ucunun bir bölümü öne doğru yeniden yerleştirilir.

 


Düzeltici Çene Ameliyatı Neleri İçerir?

Ameliyatınızdan önce, ortodontik teller dişleri yeni bir konuma kaydırır. Dişleriniz ameliyattan sonra birbirine uyacak şekilde konumlandırıldığından, ilk zamanlar diş kapanışınızın düzelmek yerine kötüye gittiğini düşünebilirsiniz. Ağız ve çene cerrahınız ameliyatta çenelerinizi yeniden konumlandırdığında dişleriniz birbiri ile düzgün bir şekilde hizalanır.

Ameliyat öncesi ortodontik tedavinizin tamamlanmasına yaklaşıldıkça ameliyatınıza kılavuzluk etmesi için röntgenler, dişlerinizin resimleri ve modelleri gibi ilave veya güncellenmiş kayıtlar alınabilir.

Prosedüre bağlı olarak, düzeltici çene ameliyatı genel anestezi altında bir hastanede, bir gezici cerrahi merkezinde veya ağız ve çene cerrahisi kliniğinde yapılabilir. Ameliyatın tamamlanması bir ila birkaç saat sürebilir.

Ağız ve çene cerrahınız çene kemiklerini sizin özel ihtiyaçlarınıza göre yeniden konumlandırır. Bazı durumlarda kemik eklenebilir, çıkarılabilir veya kemiğin şekli değiştirilebilir. Çenelerinizi yeni konumlarında tutmak için cerrahi plakalar, vidalar, teller ve kauçuk bantlar eklenebilir. Gözle görülür skarlaşmayı azaltmak için kesiler genellikle ağzın içinde yapılır; bununla birlikte, bazı durumlarda ağzın dışında küçük kesiler yapılması gerekebilir. Bu gerekli olduğunda, kesilerin görünümünü en aza indirmek için müdahalede bulunulur.

Ameliyattan sonra cerrahınız size katıları ve sıvıları içerebilecek modifiye edilmiş bir diyet ve normal diyete geçiş için bir plan verebilir. Sizden ayrıca tütün ürünleri kullanmaktan uzak durmanız ve zorlayıcı fiziksel aktivitelerden kaçınmanız istenebilir.

Düzeltici çene ameliyatının ardından ortaya çıkan ağrı ilaçla kolayca kontrol altına alınabilir ve hastalar genellikle ameliyattan sonra nasıl hissettiklerine bağlı olarak bir ila üç hafta içinde işe veya okula geri dönebilir. İlk iyileşme fazı altı haftadır; çenelerin tamamen iyileşmesi ise dokuz ila on iki ay sürer.

Faydalarının Tadını Çıkarın
Düzeltici çene ameliyatı dişlerinizi ve çenelerinizi daha dengeli, fonksiyonel ve sağlıklı bir konuma getirir. Bu ameliyatın hedefi diş kapanışı ve fonksiyonunuzu iyileştirmek olsa da, bazı hastaların görünümlerinde ve konuşmalarında iyileşme gözlenir. Düzeltici çene ameliyatının sonuçları hayatınızın birçok yönü üzerinde büyük ve olumlu bir etki yaratabilir. Bu yüzden yenilenmenin tadını çıkarın!

%d blogcu bunu beğendi: