Estetik Diş Hekimliği

Dental estetik görsel algılama ile ilişkilidir. Dişlerin renk, kontur, yüzey özellikleri, birbirleri ve yüzün bütünüyle olan orantı, simetri ve dengeleri önem taşır.

Günümüzde dişhekimleri ön bölge dişlerini restore etmek için daha önce olmayan pek çok tedavi seçeneklerine sahiptir. Hasta estetik düzeltme isteği ile geldiğinde iyi bir teşhis zorunludur. Estetik problemlerin objektif olarak belirlenmesi başarı için şarttır.

Renklenmiş, kırılmış veya harabiyete uğramış dişler, çapraşıklık veya dönmüş dişler, aralıklı dişler, dişeti çekilmesi sonucu kök yüzeylerinin bir kısmının görünür hale gelmesi, aşınma sonucu yaşlı görünüm, beyaz nokta lezyonları, küçük yan keser dişler, diş eksiklikleri estetik tedavi gerektirmektedir.

Beyazlatma
Evde veya muayenehanede farklı iki şekilde uygulanabilir. Orta dereceli sarı-kahverengi renklenmelerden açık griye kadar olan renklenmelerde, ilaç kullanımına bağlı tetrasiklin renklenmelerinde, sigara, kahve veya çay tüketimine bağlı yüzeysel renklenmelerde diş beyazlatma uygulanabilir. Diş hassasiyeti olan hastalarda, mikro çatlak veya çok genç dişlerde, periapikal hastalıklı dişlerde riskli bir uygulamalıdır.

Güvenli beyazlatma sistemleri ile alınan netice uzun sürelidir. Bu süre hastaya da bağlıdır. Aşırı sigara içimi, aşırı çay, kahve, kola gibi renkli gıda alışkanlıkları bu süreyi olumsuz etkiler.

Dişlerin beyazlamaları öncelikle başlangıç renkleri ile ilgilidir. Kısacası beyazlama miktarı kişiden kişiye değişmekle birlikte hekiminiz ilk seansta dişlerinizin ne kadar beyazlayabileceği hakkında yaklaşık bir bilgi verecektir.

Ev Tipi Beyazlatma
Ev tipi beyazlatma işlemi sırasında çeşitli yoğunlukta jeller kullanılır. Bu jeller, hastanın ağzından daha önce alınmış ölçü ile hazırlanan özel apareyler yardımı ile hastaya uygulatılır. Ortalama kullanma süresi 7 ila 10 gün arasındadır. 

Ofis Tipi Beyazlatma
Ofis tipi beyazlatma işlemi sırasında, hastanın diş etlerine özel bir koruyucu bariyer uygulanır. Beyazlatma jeli dişlere sürülür ve hasta arkasına yaslanıp dilediği DVD, CD’yi dinlerken/izlerken ışık kaynağı aktive edilir. 1 saat içinde beyazlatma işlemi tamamlanmış olur.

Direkt Kompozit Bonding Uygulaması
Küçük aralıkların kapatılmasında, çapraşık veya dönmüş dişlerin düzeltilmesinde, aşınma ve hafif renklenme vakalarında dişten minimum madde kaldırarak yapılan bir çeşit kompozit uygulamasıdır. Bu amaç için özel kompozit materyalleri kullanılmaktadır. Son derece konservatif olması, tek seansta tamamlanması, dişte minimum aşındırmayla uygulanabilmesi ve estetik olarak tatminkar sonuçlar vermesinden dolayı tercih sebebidir. Ancak uzun dönemde renklenme gerçekleşebildiğinden hastanın beslenme ve fırçalama alışkanlığına göre belli bir süre sonra değiştirilmesi gerekmektedir.

Porselen Laminate Venerler
Laminate venerler dişlerin ön yüzlerine uygulanan tırnak kalınlığına yakın yaprakçık tarzında restorasyonlardır. Bu yöntemle dişlerin şekil bozuklukları, renk sorunları, varsa aralıkları düzeltilebilir. Bütün bu işlemler yapılırken dişlerden mümkün olduğunca az doku kaldırılarak, doğal ve aynı zamanda estetik yeni bir gülüş elde edilir.

Porselen venerler, laboratuar çalışması gerektiği için birkaç gün ara ile 2 seansta uygulanabilirler.

Metal Desteksiz Tam Porselen Kronlar
Aşırı madde kaybına uğramış dişlerin restorasyonu için yaptığımız kuron veya köprü protezlerini normalde altyapılarını metal olarak imal eder ve üstteki porselenin kırılmaması sağlanır.

Günümüzde artık metal kullanmadan güçlendirilmiş porselenden üretilen altyapılar metalin yerini tutmaktadır ve biz istisnai durumlar dışında metal alt yapıyı sağlık ve estetik açısından artık seçeneklerimiz arasında daha zor bulundurmaktayız.

Doğal dişler ışığı geçirir. Bunun sonucu olarak da dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar. Metal desteksiz porselen kuronların (tam seramik) ışık geçirme özelliklerinden dolayı, derinlik ve canlılıkları daha fazladır böylece doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir.

Zirkonyum Destekli Kron ve Köprüler
Bu sistemde alt yapı olarak metal yerine beyaz renk olan zirkonyum alaşım kullanılır. Sistemin en büyük avantajı, ulaştığı çok yüksek dayanıklılıkla, arka bölgedeki köprülerde tam estetik bir görünüm sağlamaktır.

Zirkonyum seramikleri vücudumuzla mükemmel biyo-uyum ve doğal görünüm sağlarlar.

Yüksek teknoloji ürünü olan ve dayanıklılığını uzay mekiklerinde ısı kalkanı, spor arabalarda fren diski olarak kanıtlamış olan Zirkonyum oksit şimdi dişhekimleri tarafından kullanılmaktadır. Zirkonyum seramiklerinin gelişiminin protetik tedaviye katkısı büyüktür.

Metal Desteksiz Tam Porselen Kronların ve Zirkonyum Destekli Kron ve Köprülerin Avantajları:
Tam seramikler ışığı geçirdiklerinden doğal diş yapısına çok benzer bir estetik oluştururken, çok iyi yapılmış bile olsa metal porselenlerde bir donukluk ve yapaylık vardır. Bu nedenle özellikle ön dişlerde tam seramikler ya da zirkonyum destekli porselenler tercih edilmelidir.

Metal destekli porselenler bazı ışıklarda (disko, fotoğraf makinesi flaşı vb) ağızda yokmuş gibi koyu renk bir boşluk görüntüsü verirler. Tam seramikler ve zirkonyum destekli porselen kronlar ise doğal diş gibi tepki verirler.

Alt yapısında metal olmadığı için kuron – diş eti hizasında koyu renk(Mor Renkli) bir çizgi olmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır.

Alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı (nikel vb.) oluşabilecek allerji riski yoktur.

%d blogcu bunu beğendi: