Ortodonti

Dişhekimliğinin bir uzmanlık dalı olan ortodonti, diş, çene ve yüz kompleksini normal yapı ve gelişim, anomaliler ve anomalilerin tedavisi yönünden ele alan bilim dalıdır.

Son yıllarda yapılan araştırmaların sonuçlarına göre tüm dünyada koruyucu dişhekimliğinin önem kazanması ve buna bağlı olarak da kalıtım, gelişim yetersizlikleri, çeşitli yanlış alışkanlıklar (parmak emme, uzun süre yalancı meme ve biberon kullanma, dudak ısırma) gibi faktörler sebebiyle oluşan rahatsızlıklar sonucu ortodontiye duyulan ilgi de artmıştır.

Dişler arasında boşluklar olması, dişlerin çarpık, sıkışık durması, bazı dişlerin dışarıya doğru çıkıntı yapması ortodontik tedavinin gerekliliğini gösteren durumlardır. Diğer dikkat edilmesi gereken durumlar;
• çiğnemede güçlük,
• alt veya üst çenenin öne çıkması,
• ağızdan nefes alma,
• dili ön dişlere bastırma
• çene kemiğinden gelen çıtırtı
ve benzeri seslerdir.

Erken teşhis tedaviyi kolaylaştırıp tedavi süresini kısaltarak tedavi maliyetini de düşürür. Erken teşhis ve tedavi sayesinde süt dişleri yerine çıkan kalıcı dişlerin düzgün çıkması sağlanır ve daha çıkmamış dişlere yer ayrılır.

Böylece dişlerin fazla öne doğru çıkması ve kolayca kırılması önlenir. Ayni zamanda erken teşhis, tedavi için gereken zamanı kısaltır ve maliyeti düşürür fakat dişleri olan ve dişleri tutan kemikleri sağlıklı olan herkese ortodontik tedavi uygulanabilir.

Bu yüzden ortodontik tedavinin sadece çocuk yaşta yapılan bir tedavi olduğu düşünülmesine rağmen aslında dişler hiç bir proteze, kaplamaya gerek duyulmadan düzeltilebileceği için son yıllarda yetişkinler de bu tedaviye ilgi göstermektedir.

%d blogcu bunu beğendi: